Forum Turystycznych Imprez na Orientację

Orientujmy się w temacie!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witamy na forum
Trwają prace moderacyjne (przenoszenie wątków i inne), ale można śmiało korzystać! Przepraszamy za możliwe niedogodności
Zachęcamy do zmiany domyślnych informacji o sobie (zakładka profil)
jak poukładać wiadomość tak, jak chcę?

#1 2018-12-09 23:50:40

Ag
Komisja InO
Skąd: Gliwice/Wrocław
Dołączył: 2018-06-06
Liczba postów: 24
Windows 8.1Firefox 63.0

Mapa do oceny

Plik w .pdf
Mapa TU. Ponoć opis nie był dla wszystkich zrozumiały, docelowo każdy kolejny odcinek został obrócony o kolejną wielokrotność 90. Usłyszałam natomiast interpretację, że np. wycinek drugi powinien być opisany jako obrót 180. Dla mnie to samo, ale nie jestem obiektywna i chętnie wysłucham Waszej opinii.

Czy trasa nie była zbyt łatwa? Pełna mapa, na niej naniesione wszystkie punkty, nieco przykrótki limit czasowy...

W zawodach w tę samą trasę wpuściłam: osoby na poziomie TU, weteranów powyżej 50 roku życia TW oraz juniorów TJ. Jak się okazało, wyniki były "prawidłowo" rozstrzelone, ale czy faktycznie jest to rozstzrelenie...

Wyniki

TW -0pkt
TW -1pkt (czas)
TU -7pkt (czas)
TU -18pkt (czas)
TU-25pkt (stowarzysz)
TU/TJ -40pkt (stowarzysz + czas)
TW -62pkt (stowarzysz + opis + czas)
TJ -98 (3x stowarzysz + czas)
TJ -101 (3x stowarzysz + czas)
TW -131 (stowarzysz + bpk (10) + czas)
TU -143 (2x stowarzysz + bpk(4) + czas)
TU -346 (2x stowarzysz + 3xbpk (14,15,16) + czas)

Zatem: czasu było zbyt mało(?) a towarzysze głównie na 1, 9 i 11. Braki raczej wynikały chyba z odległości niż z trudności znalezienia... Wiem, że ciężko ocenić mapę bez wejścia w teren, ale czy właśnie taka powinna być trasa TU? Czy juniorzy nie powinni mieć jeszcze łatwiejszej mapy/krótszej trasy?

Ostatnio edytowany przez Ag (2018-12-10 00:10:42)


Początkujący mają  jedną zaletę: słuchają rad

Offline

#2 2018-12-10 00:11:40

Ag
Komisja InO
Skąd: Gliwice/Wrocław
Dołączył: 2018-06-06
Liczba postów: 24
Windows 8.1Firefox 63.0

Odp: Mapa do oceny

TD_szymiszow.jpeg
Mapa TD - porażka. Powtarzać nie polecam, mam raczej problem z oceną, czy to poziom TM, czy TJ
Pomimo pełnej drożni (zgadzającej się w terenie, bo jedynej i dość wyraźnej!), wycinkowa forma stanowczo przeskoczyła możliwości dzieci (także tych idących z rodzicami). Przejście granicą kultur - wzdłuż polany okazało się byt trudne. Co ciekawe, uczestnicy poprawnie wpasowywali kokardki i punkty potwierdzali bez problemów (o ile do nich się dostali)

wyniki, mimo łagodnego oceniania kart

-455 (stowarzysz + 4x bpk + mylny + czas)
-838 (7x bpk + 2x mylne + czas + opis)
-845 (5x bpk + 3x mylne + czas + opis) drużyna ewidentnie brała co wisiało w lesie
-990 (6x bpk + czas + 2x mylne +opisy) drużyna ewidentnie brała co wisiało w lesie

Co ciekawe, uczestnicy w większości przyjechali na kolejną imprezę. [dblpt]zdziwiony[dblpt]


Początkujący mają  jedną zaletę: słuchają rad

Offline

#3 2018-12-10 01:08:25

Daro Zagubiony
Komisja InO
Dołączył: 2018-06-08
Liczba postów: 18
WindowsChrome 64.0.3282.140

Odp: Mapa do oceny

Dla trasy TU:

Rozumiem, że informacja o obrotach miała ułatwić. Nie wiem, czy lepiej nie byłoby zapisać:
"Wycinek ze startem nieprzekształcony, pozostałe wycinki w planie mapy, obrócone o wielokrotność kąta 90 stopni. Skala wycinków stała, nieznana. Do potwierdzenia 16PK, kolejność potwierdzeń dowolna."

Ocena trasy po wynikach jest bardzo trudna ponieważ uczestnik - uczestnikowi nierówny:) Gdyby to była moja trasa, w jeden z kwadratów wstawiłbym np. cieniowanie, a w inny np. ortofotomapę.

ps. patrząc na mapę aż się prosi skleić ją w kostkę - plansza do gry w klasy jednak wygląda inaczej:)

Ostatnio edytowany przez Daro Zagubiony (2018-12-10 01:09:09)

Offline

#4 2018-12-10 17:13:42

Arashi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2018-06-13
Liczba postów: 22
WWW
Windows 7Firefox 63.0

Odp: Mapa do oceny

Dla mnie (typowo startuję w TU) trasa wydaje się prosta. Na upartego można było sobie przy stałej skali i braku luster zrobić wycinankę.
Być może problem wpadania w czas wynikał z tego, że trasa była nocna a wtedy jednak idzie się wolniej, a zakładane tempo to prawie 4 km/h - sporo.

Jeśli chodzi o opis, to powiem, że ostatnie zdanie mi osobiście wystartowało trybiki, czy to jakieś podchwytliwe jest.
Na swoim przykładzie nauczyłem się, że nawet dla tematycznych map informację o sposobie przekształcania map lepiej podawać w zestandaryzowany sposób - np. jak zaproponował Darek, w dość "stowarzyszowej" formułce. Unika się problemu "co autor miał na myśli"

PS.
Patrząc na te dwie mapy zdecydowanie pierwszej bliżej do TP a drugiej do TU...

Wiadomość dodana po 51 min 37 s:
Ja zaryzykuję może próbę zadania pytania o etap, po którym czuję się nieswojo już dłuży czas - drugi etap TT/TM na 8 Niepoślipce.

https://www.dropbox.com/s/wm99rl2crellq … 2.pdf?dl=0

Na 11 zespołów, 7 przeszło etap z pojedynczymi problemami, jeden wziął dwa punkty trochę od czapy tylko, ale trzy do mety dotarły z pustą kartą startową - tj. wpisanym jakimś PK kompletnie spoza obszaru mapy, którego nawet za stowarzysza trudno było podciągnąć. Czy zrobiłem coś źle, czy po prostu jakiś pechowy zbieg okoliczności? Do tej pory żal mi dzieciaków, które kawał drogi na te zawody przyjechały.

Ostatnio edytowany przez Admin (2018-12-18 00:52:19)

Offline

#5 2018-12-11 00:11:15

Daro Zagubiony
Komisja InO
Dołączył: 2018-06-08
Liczba postów: 18
WindowsChrome 64.0.3282.140

Odp: Mapa do oceny

Mapa może sprawiać wrażenie trudnej jedynie na pierwszy rzut oka. Zrezygnowałbym jedynie z tego lustra. Przejście mapy bez potwierdzenia PK świadczy o kompletnym nieprzygotowaniu zespołów do startu w zawodach. 12 PK i LOP to poziom TP, zatem dla TT pozostaje tylko potwierdzić 3 PK. Wyrzuty sumienia są raczej nieuzasadnione.

Ostatnio edytowany przez Admin (2018-12-18 00:53:11)

Offline

#6 2018-12-12 18:23:13

j4c0s
Użytkownik
Skąd: Lubań
Dołączył: 2018-11-29
Liczba postów: 16
WWW
UbuntuFirefox 63.0

Odp: Mapa do oceny

@Arashi
Fajna mapa. Wyniki mówią same za siebie, te 5 zespołów było po prostu nieprzygotowane... pierwsza część mapy to pełna mapa, więc 10PK i LOP można było bez problemów potwierdzić (no chyba że teren był trudny, ale nie wydaje się). Natomiast ja zauważyłem, że dzieci mają problem ze złożeniem mapy, więc to połączenie konika z resztą mogło być "trudne". No i długość 4200m to chyba dużo jak na TM, jeszcze w wyśrubowanym czasie (tak mi się wydaje, poprawcie mnie jeśli żyje w błędzie).

@Ag
TD: Sam pomysł bardzo fajny, ale mapka dla TM (dla TU była by za prosta) TD chyba musi mieć pełne mapy z jakimś przekształceniem, a przekonałem się, że i to sprawia problemy...
TU: Ta mapa jest dobra w swojej prostocie. Ten opis faktycznie trochę niefortunny, ale to takie czepianie... nawet jakby go nie było, to nie powinno być problemu ze złożeniem mapy na starcie. Przejścia wszystkie można robić drogami (może na jednym można było usunąć drożnie). Trochę prosta, ale ciemność też utrudnia, no i nie wiadomo jak w terenie. Zadecydował czas, czasem i tak bywa, nie przejmował bym się tym [dblpt]) W TJ może bym ją skrócił, jakiś jeden/dwa punkty.

Ostatnio edytowany przez Admin (2018-12-18 00:54:43)

Offline

#7 2018-12-18 01:02:03

Admin
Administrator
Dołączył: 2018-06-06
Liczba postów: 32
Windows 8.1Firefox 63.0

Odp: Mapa do oceny

lampion Proszę w wypowiedziach odnosić się do konkretnego posta z mapą poprzez link:

[url=http://www.ino.4ra.pl/viewtopic.php?pid=*tu-wstaw-numer-posta*#p*tu-wstaw-numer-posta*]Tutaj tekst który ma być widoczny np. "mapa o której piszę"[/url]

przykładowo, odwołując się do postu @Arashi napiszę

[url=http://www.ino.4ra.pl/viewtopic.php?pid=124#p124]Mapa Arashi[/url]

i otrzymam:
Mapa Arashi

Numer posta (zamiast *tu-wstaw-numer-posta*) można znaleźć najeżdżając na sygnaturę czasową (datę) znajdującą się u góry danego posta (ostatnia liczba)
Będzie łatwiej nowym czytelnikom odgadnąć, o czym chcemy się wypowiedzieć lampion

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot