Forum Turystycznych Imprez na Orientację

Orientujmy się w temacie!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witamy na forum
Trwają prace moderacyjne (przenoszenie wątków i inne), ale można śmiało korzystać! Przepraszamy za możliwe niedogodności
Zachęcamy do zmiany domyślnych informacji o sobie (zakładka profil)
jak poukładać wiadomość tak, jak chcę?

#1 2018-09-19 09:46:09

Arashi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2018-06-13
Liczba postów: 22
WWW
Windows 8.1Chrome 69.0.3497.92

Zmiany potwierdzeń / przebijanie BPK

Po ostatniej Niepoślipce mam trochę przemyśleń dotyczącej zmian potwierdzeń na karcie startowej.

W obecnej postaci regulamin nie pozwala na niektóre - czasem całkiem logiczne zmiany w potwierdzeniach. Sprawa jest raczej jednoznaczna, jeśli na trasie należy zebrać komplet PK. Ale jeśli budowniczy pozostawia wybór, pojawiają się dodatkowe możliwości.
W konkretnym moim przypadku na trasie możliwe było opuścić dwa PK. Popełniłem błąd, przyjmując za przecinkę sąsiednią drogę, przy której dość dobrze zgadzała się rzeźba terenu i biorąc dwa znajdujące się tam lampiony za dwa PK.
Chwilę dalej doszedłem do właściwego skrzyżowania i zorientowałem się, że mam PS'y. Na jednym z PK zrobiłem zmianę, ale drugiego poprawnego nie mogłem znaleźć - ale presja czasu sprawiała, że też nie miałem dużo chęci na długie czesanie i nie mając wcześniej wpisanego potwierdzenia bym ten punkt potwierdził. Ale w tym przypadku regulamin dawał mi tylko dwie opcje - zostawić PS, albo zrobić zmianę na BPK - ryzykowną bez sprawdzenia, że lampionu na pewno nie ma głębiej w jeżynach. A najrozsądniejszą decyzją byłoby zrobić zmianę PS -> brak potwierdzenia i potwierdzić zamiast tego PK inny.
Regulamin jednak nie przewiduje takiej możliwości jak "skreślenie potwierdzenia", choć właściwie jest to zmiana jak każda inna - i jeśli by funkcjonowała mogłaby stanowić element planowania na trasie.

Niesprawiedliwe wydaje mi się też wynikające z regulaminu karanie za poprawienie wpisu BPK na poprawny (jak rozumiem PM za niepoprawny BPK pozostaje zawsze?) Też jest to zmiana jak każda inna i traktowanie jej w wyjątkowy sposób nie wydaje mi się uzasadnione, co najwyżej prowadzi do dodatkowej - może niepotrzebnej - ostrożności przed stosowaniem tego zapisu. Ostatecznie przebicie zwykłego PM na poprawny nie niesie za sobą analogicznej kary.

Offline

#2 2018-09-24 21:59:40

Ag
Komisja InO
Skąd: Gliwice/Wrocław
Dołączył: 2018-06-06
Liczba postów: 24
Windows 8.1Firefox 62.0

Odp: Zmiany potwierdzeń / przebijanie BPK

Jeśli chodzi o poprawkę mylnego (lub poprawkę BPK):

Ostatecznie przebicie zwykłego PM na poprawny nie niesie za sobą analogicznej kary.

Zasady punktacji i współzawodnictwa... rozdział VI punkt 4. dopuszcza poprawkę PK lub PS. Moim zdaniem nie dopuszcza się poprawki PM - choćby dlatego, że w innych miejscach regulaminu PM jest osobno wyszczególniany, tutaj zaś wyszczególnienia brakuje.
 

Niesprawiedliwe wydaje mi się też wynikające z regulaminu karanie za poprawienie wpisu BPK na poprawny (jak rozumiem PM za niepoprawny BPK pozostaje zawsze?) Też jest to zmiana jak każda inna i traktowanie jej w wyjątkowy sposób nie wydaje mi się uzasadnione, co najwyżej prowadzi do dodatkowej - może niepotrzebnej - ostrożności przed stosowaniem tego zapisu.

I tu ponownie rozd VI punkt 5, a w zasadzie jego końcówka. Jeśli BPK-a nie było, to takowy wpis traktowany jest jak PM.
Przez pewien czas patrzyłam podobnie, dopóki nie zetknęłam się z cwaniactwem. Patologią jest, gdy zgubiony uczestnik wbija cokolwiek, bo "może się uda", a następnie, po odnalezieniu się (podpowiedzi innego uczestnika/ mapy innej kategorii) znajduje właściwy punkt i go poprawia. Ten przepis ma mówić "bądź czujny i nie wbijaj głupot" - przynajmniej w moim rozumieniu. Warunkiem jest faktycznie właściwe interpretowanie PS, oraz dobrze ustalony MOS. Dopóki nie uda się znaleźć rozwiązania na wbijanie czegokolwiek, uważam brak poprawek za "mniejsze zło".


Początkujący mają  jedną zaletę: słuchają rad

Offline

#3 2018-09-25 11:01:56

Arashi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2018-06-13
Liczba postów: 22
WWW
Windows 8.1Chrome 69.0.3497.100

Odp: Zmiany potwierdzeń / przebijanie BPK

Faktycznie, tak interpretowany regulamin ogólnie nie pozwala na zmiany PM, kwestia więc faktycznie w tym zakresie redukuje się do podniesionej przez Darka M. kwestii definicji PS i PM.

Z drugiej strony rozdz. VI, pkt 4c brzmi "ocenie podlegają wyłącznie ostatnie potwierdzenie danego PK oraz liczba dokonanych poprawień"
Czyli po dokonanej zmianie nie powinno się oceniać, czy punkt potwierdzony jako pierwszy jest PM czy PS - i tego się nie robi, chyba, że jest to wpis BPK. Patrząc przez pryzmat tego punktu regulaminu, poprawiony przez zmianę zapis BPK nie powinien być oceniany, więc nie powinien nieść za sobą kary za PM. Pkt 5 dokładnie używa sformułowania "potwierdzenie punktu kontrolnego zapisem BPK", więc powinien być traktowany jak potwierdzenie i podlegać zmianom i stosownie nie podlegać ocenie w przypadku takiej zmiany dokonania.

Zasadniczo pozostaje jeszcze kwestia, czy regulamin nie powinien dopuszczać zmiany potwierdzenia na "brak potwierdzenia". Jak w podanym przeze mnie przykładzie, przy ilości PK do potwierdzenia mniejszej niż ilość PK na mapie takie postępowanie może być uzasadnione.

Offline

#4 2018-09-28 00:22:52

Ag
Komisja InO
Skąd: Gliwice/Wrocław
Dołączył: 2018-06-06
Liczba postów: 24
Windows 8.1Firefox 62.0

Odp: Zmiany potwierdzeń / przebijanie BPK

Masz rację. Mamy tu klasyczny przykład łatania przepisów i miejsc, gdzie łatek brakuje i co powoduje niejednoznaczności. Mam nadzieję, że w tej kadencji zostaną napisane przepisy od nowa, od zera. Jeśli każdy przepis osobno, a potem całościowo regulamin, będzie dopracowywany, to wierzę, że takich luk interpretacyjnych nie będzie.
Postaram się poszukać jeszcze argumentów na nieprzebijanie...

Jeśli zaś chodzi o zmianę potwierdzenia na brak potwierdzenia to nie wiem, czy jest sens dodatkowo komplikować regulamin. Proponuję zostawić kwestię zmian potwierdzeń opisaną możliwie najogólniej. W końcu każdy organizator ma prawo do dodania własnych zasad (niefortunnie nazwanych odstępstwami od zasad punktacji...). Wiedząc, że będzie nadmiarowa ilość PK, może na końcu swojego regulaminu dopisać informację, jak wspomniany przypadek będzie traktowany. Pozwólmy organizatorom na większą swobodę oceniania.


Na dzień dzisiejszy, każde nadmiarowe potwierdzenie potraktowałabym jako PM, zgodnie z zasadą na korzyść uczestnika jako PM przyjęłabym potwierdzonego PS, o ile pozostałe wpisy (zastępczy PK) byłyby właściwe. Choć może to zbyt duża ingerencja w wynik?


Początkujący mają  jedną zaletę: słuchają rad

Offline

#5 2018-09-28 21:28:58

Arashi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2018-06-13
Liczba postów: 22
WWW
Windows 8.1Chrome 69.0.3497.100

Odp: Zmiany potwierdzeń / przebijanie BPK

Myśląc nad tą kwestią doszedłem do wniosku, że właśnie unieważnianie potwierdzeń może być sposobem na uproszczenie a nie komplikację.
Wszystkie manipulacje potwierdzeniami sprowadzić do jednej instytucji - nie tyle skreślania co anulowania wpisu. W sumie skreślanie jest explicite zakazane, ale jak zrozumiałem z kursów przede wszystkim dlatego, że może zamazać zawartość kratki. Więc może rozwiązać to inaczej?

Pod przemyślenie Komisji podaję więc poniższą koncepcję punktu VI.4 dotyczącego zmian.

4) Zespół ma prawo do unieważnienia umieszczonego na karcie potwierdzenia w dowolnym momencie. Unieważnienie może, ale nie musi, wiązać się z dodaniem nowego potwierdzenia dla odpowiedniego PK (np. celem poprawy PS na poprawny PK). Unieważnienia dokonuje się przez obrysowanie odpowiedniej kratki i umieszczenie w niej adnotacji 'PU' (Potwierdzenie Unieważnione).
a) raz dokonane unieważnienie nie może być cofnięte, ale punkt może zostać potwierdzony na tym samym lampionie po raz drugi,
b) za dokonanie każdorazowego unieważnienia potwierdzenia otrzymuje się odpowiednią liczbę punktów karnych (rozdz. VII, p. 2i (jak za zmianę)),
c) treść unieważnionych potwierdzeń PK nie podlega ocenie, punktowana jest tylko ilość dokonanych unieważnień,
d) potwierdzenie unieważnione nie jest brane pod uwagę w określaniu kolejności PK na karcie startowej.  W przypadku kolejności obowiązkowej porządek potwierdzeń musi być zachowany po odrzuceniu takich potwierdzeń,
e) umieszczenie na karcie startowej kolejnego potwiedzenia tego samego PK powoduje automatyczne unieważnienie poprzedniego potwierdzenia.

Taki zapis pozwala zarówno na już dopuszczalne zmiany jak i zaproponowane przeze mnie rozszerzenie z anulowaniem wpisu.
Też wyraźnie sugeruje, że poprawiony PM/BPK nie powinien być punktowany karnie i to moim zdaniem jest rozsądne podejście. Kara i tak jest - za zmianę/unieważnienie plus czas poświęcony na drugie szukanie PK.

Nie bardzo też rozumiem w sumie z orygnalnego regulaminu prawdę mówiąc pkt d.
Znaczy, że jak ktoś przy obowiązkowej kolejności potwierdzi PK1, PK2, PK3, po czym poprawi PK2 to kolejność się nie zmienia? na moje oko powinien znów potwierdzić PK3... inaczej za cenę 10 pkt karnych można w sumie byłoby manipulować dowolnie kolejnością...

W kontekście konkretnej sytuacji z Niepoślipki - z braku innej opcji wpisałem zmianę na niemal pewny BPK - jak się okazało właściwie, więc kosztowało mnie to tylko karne za zmianę bez wątpliwości sędziowskich mam nadzieję.

Ostatnio edytowany przez Arashi (2018-09-28 21:42:09)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot