Forum Turystycznych Imprez na Orientację

Orientujmy się w temacie!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witamy na forum
Trwają prace moderacyjne (przenoszenie wątków i inne), ale można śmiało korzystać! Przepraszamy za możliwe niedogodności
Zachęcamy do zmiany domyślnych informacji o sobie (zakładka profil)
jak poukładać wiadomość tak, jak chcę?

#1 2018-06-09 15:06:26

Daro Zagubiony
Komisja InO
Dołączył: 2018-06-08
Liczba postów: 18
Windows 7Internet Explorer 11.0

Komisja odwoławcza czyli kto tak naprawdę ustala wyniki

Zastanawiam się nad tym, czy aby funkcjonująca w ramach obecnych Regulaminów Komisja Odwoławcza nie ma zbyt dużego wpływu na ostateczne wyniki imprezy. Układ sił w Komisji wyraźnie preferuje uczestników imprezy marginalizując rolę Organizatora w osobach sędziego głównego i budowniczego trasy, których przy obecnym 5 osobowym składzie łatwo przegłosować.

Moim zdaniem należałoby zmienić taką sytuację, aby jednak to sędzia główny posiadał decydujący głos przy rozpatrywaniu protestów, a budowniczy trasy oraz reprezentant uczestników (PInO z odpowiednim stażem) pomagali mu w podjęciu właściwej decyzji. Wiadomo, nie każde środowisko organizujące imprezy ogólnopolskie posiada ludzi z odpowiednim doświadczeniem, a sędzia główny być musi, dlatego myślę, że chętnie wysłucha on opinii osoby z większym doświadczeniem i patrzącej na imprezę z nieco innej perspektywy.

Offline

#2 2018-09-24 22:09:14

Ag
Komisja InO
Skąd: Gliwice/Wrocław
Dołączył: 2018-06-06
Liczba postów: 24
Windows 8.1Firefox 62.0

Odp: Komisja odwoławcza czyli kto tak naprawdę ustala wyniki

Moim zdaniem należałoby zmienić taką sytuację, aby jednak to sędzia główny posiadał decydujący głos przy rozpatrywaniu protestów, a budowniczy trasy oraz reprezentant uczestników (PInO z odpowiednim stażem) pomagali mu w podjęciu właściwej decyzji.

Dobrze by było, gdyby reprezentant uczestników nie był bezpośrednio zainteresowany wynikiem protestu. A wybierając komisję na początku imprezy, nie sposób tego przewidzieć. Proponowałabym zatem 4 osobową komisję w składzie:

  • dwóch uczestników (PInO) -  w tym minimum jeden startujący w kategorii innej, niż protest dotyczy

  • sędzia główny imprezy

  • budowniczy etapu

"Układ sił" byłby zatem równoważny, a obecność uczestnika niezamieszanego bezpośrednio w sytuację pomogła by w obiektywnej ocenie.


Początkujący mają  jedną zaletę: słuchają rad

Offline

#3 2018-11-22 23:50:24

malo
Użytkownik
Skąd: mieszko1313@op.pl
Dołączył: 2018-10-26
Liczba postów: 15
Windows 7Opera 56.0.3051.104

Odp: Komisja odwoławcza czyli kto tak naprawdę ustala wyniki

Ag napisał/a:

Dobrze by było, gdyby reprezentant uczestników nie był bezpośrednio zainteresowany wynikiem protestu. Proponowałabym zatem 4 osobową komisję w składzie:

  • dwóch uczestników (PInO) -  w tym minimum jeden startujący w kategorii innej, niż protest dotyczy
    ...

"Układ sił" byłby zatem równoważny, a obecność uczestnika niezamieszanego bezpośrednio w sytuację pomogła by w obiektywnej ocenie.

To nie rozwiąże problemu. Bo mimo tego i tak pozostają sympatyzowanie lub konkurowanie między środowiskami/uczestnikami, które się udzielają przy głosowaniu w komisji odwoławczej.
Widziałem już takie argumentacje poglądów członków komisji odwoławczej że scyzoryk się otwiera w kieszeni. I patrząc na poglądy co niektórych PInO to najchętniej nie stosowałbym komisji odwoławczej wcale.
Z drugiej strony komisja odwoławcza jest dla mnie wygodna - bo zdejmuje ze mnie/organizatora odpowiedzialność za wynik.
Innymi słowy mówiąc: jeśli chcę być odpowiedzialny - to powinienem brać tę odpowiedzialność na siebie (sędziego, organizatora).

A czy preferowanie uczestników w komisji odwoławczej (kosztem organizatora) jest złe???
W końcu impreza jest przede wszystkim dla uczestników ...no chyba że ktoś uważa inaczej.

Edit:
komisje odwoławcze jakie powoływałem na moich imprezach były złożone wyłącznie z zawodników, oddawałem całkowicie zawodnikom decyzje do rozstrzygnięcia (a ja-organizator jedynie przedstawiłem problem).
W ogóle niepotrzebne jest aby: w 1. instancji rozstrzygania był sędzia, oraz w 2. instancji rozstrzygania też był ten sędzia. Nie widzę potrzeby takiego pełnienia ról na zakładkę.

Ostatnio edytowany przez malo (2018-11-22 23:59:51)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot